Medijacija
Za poduzetnike u sudskim sporovima
Čak 97 % sporova među gospodarstvenicima u Republici Hrvatskoj završava na sudovima, što znatno produžuje vrijeme do konačnog rješenja. Preopterećenost sudova mogla bi se promijeniti provođenjem medijacije, jer dugotrajni i mukotrpni sporovi nikome ne idu u korist. Medijacija se već dugi niz godina svugdje u svijetu koristi za rješavanje najrazličitijih sporova, pa čak i, primjerice, između investitora i države. U tom postupku, svaka stranka uz pomoć medijatora – izmiritelja može neometano iznijeti sve što smatra važnim. Naglasak je na utvrđivanju onoga što stranke doista žele i trebaju te se kroz suradnju između stranaka i razgovorom mogu postići različita i kreativna rješenja koja se ne bi mogla postići kroz dugotrajno parničenje. Do rješenja se tako može doći čak u jednom danu ili već za nekoliko sati.
Ako se ipak uz pomoć medijacije ne postigne dogovor, uvijek svoj spor možete nastaviti na sudu.
Medijacija
Za poduzetnike u društvima
Svojevrsno globalno nezadovoljstvo utječe i na rad društva i timova, a uobičajeno nagrađivanje i kažnjavanje radnika više nema puno utjecaja. Naime, radnici su svjesni svojih kvaliteta, ali i svojih mogućnosti izbora. Samim time su i poduzetnici sve svjesniji prednosti intelektualnih usluga na tržištu kao izvora novih metoda upravljanja timovima, motiviranja radnika i rješavanja sukoba unutar i izvan društva.
Medijacija stvara svijest kod poslovnih partnera kako je druga strana razumna i odgovorna te sigurnija za razvijanje poslovnih odnosa. Medijacijom se poslovni sporovi mogu rješavati izvan suda, čime se štedi novac i vrijeme, a učvršćuje se poslovni odnos. Ako se rješenje ne postigne pomoću medijacije, spor se uvijek može nastaviti na sudu bez straha od „curenja“ informacija, jer sve što se tijekom medijacije iznese ostaje tajno i ne može se kasnije koristiti u sudskom sporu.
Primjenom principa medijacije u poslovanju, osim sprječavanja financijskih gubitaka i gubitaka poslovnih partnera, sprječava se i gubitak radnika te se osigurava skladno ozračje u društvu. Radnici u tom slučaju sa sigurnošću znaju da će prilikom sukoba i razlike u mišljenju biti saslušani, uvaženi i da će svaki podignuti ton ili upotreba sile biti kontraproduktivni.
Medijacija
U privatnom životu obiteljska medijacija
Primjena vještina medijacije unutar obitelji i drugih privatnih odnosa može poboljšati narušenu komunikaciju, smanjiti sukobe, kao i održati kontinuitet osobnih kontakata između roditelja i djece. Medijacija u privatnim odnosima podrazumijeva rješavanje problema i poboljšanje narušene komunikacije pregovaranjem oko spornih tema, pri čemu se pomaže članovima obitelji ili drugim sukobljenim stranama u identificiranju potreba, briga i strahova te osmišljavanju prihvatljivih rješenja, kako bi se postigao zajednički sporazum s kojim će biti zadovoljne sve uključene strane.
Obiteljska medijacija vrlo je korisna kod razvoda braka, osobito ukoliko stranke imaju djecu. Cilj medijacije je postizanje plana o zajedničkoj roditeljskoj skrbi i drugih sporazuma u vezi s djetetom. Namijenjena je obiteljima koje su u sukobu zbog nesuglasica oko odvojenog života, pitanja roditeljske skrbi nad djecom, imovine, financijske podrške za djecu, organizacije nakon razvoda, svakodnevnog života, pitanja vezanih uz brigu o zajedničkoj djeci nakon razvoda te odnosa između više generacija u obitelj. U postupku obiteljske medijacije stranke se mogu sporazumjeti i o svim drugim spornim pitanjima imovinske i neimovinske naravi.